Strona Klubu SP1PBW  
  Stycznia 21 2021 11:17:21  
 
Nawigacja
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 2
Najnowszy użytkownik: sp1mvs
DX CODE
eQSL
CLUBLOG
LotW
HRD LOG
QRZ.COM
LogSP
SP EmComm
SPDXC
DXCOFFEE
Powitanie
SP1PBW
O KLUBIE
Klub kontynuuje tradycje Klubu Krótkofalowców SP1PBW działającego w latach 70-tych przy Pałacu Młodzieży w Szczecinie. W latach 80-tych Klub SP1PBW został przeniesiony do Klubu Garnizonowego. 1 stycznia 2011 roku Klub Garnizonowy zmienił nazwę na Klub 12 Dywizji Zmechanizowanej, a Klub SP1PBW przyjął nazwę Wojskowego Klubu Krótkofalowców PZK przy Klubie 12DZ. Pierwszym prezesem Klubu SP1PBW z siedzibą w Klubie Garnizonowym był Piotr SP1AMU, a po jego niespodziewanej śmierci Wiesiek SP1EG. Aktualnie funkcję prezesa Wojskowego Klubu Krótkofalowców przy Klubie 12DZ pełni Waldek SP1DPA. Członkami klubu są koledzy z różnych środowisk, w tym byli i aktualni żołnierze WP. Klub prowadzi różnego rodzaju cykliczne imprezy takie jak: praca radiostacji ze świateł nawigacyjnych toru wodnego Szczecin-Świnoujście pod znakiem 3Z0LH; organizowanie corocznych Dni Aktywności SP1 przy współpracy z Zachodniopomorskim Oddziałem Terenowym PZK; praca na radiostacji pod znakami okolicznościowymi upamiętniającymi ważne wydarzenia historyczne; propagowanie krótkofalarstwa na imprezach organizowanych przez Klub 12DZ; współpraca z kolegami z NIemiec poprzez uczestnictwo we wspólnych imprezach krótkofalarskich ( w tym wspólna aktywność z miejscowości Wiltz w Luksemburgu w latach 2010 i 2011, z latarni morskich w Świnoujściu, Kołobrzegu i Jarosławcu oraz z wyspy Chełminek na Zalewie Szczecińskim pod znakami 3Z0LH i 3Z0EE). Członkowie klubu spotykają się w środy i czwartki w godzinach 16-18. Ostatnia środa miesiąca jest dniem otwartym dla wszystkich krótkofalowców ze Szczecina. Na spotkaniach prowadzone są szkolenia z zakresu operatorstwa, radiowych emisji cyfrowych, dochodzi do wymiany doświadczeń. Niezależnie od spotkań podstawowa formą aktywności członków klubu jest praca nba radiostacji. Używając znaku SP1PBW przeprowadzono ponad 30 tysięcy łączności radiowych z 217 podmiotami na wszystkich kontynentach. Stacja klubowa bierze udział w wielu zawodach krajowych i międzynarodowych otrzymując dyplomy i puchary. We wrześniu 2014 roku Klub SP1PBW obchodził 45-tą rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji wydany został dyplom okolicznościowy SP1PBW 45 lat w eterze. Kolejny dyplom okolicznościowy został wydany z okazji 35-tej rocznicy przeprowadzenia przez Klub SP1PBW pierwszej w Polsce łączności RTTY. 25 listopada 2019 roku klub SP1PBW obchodził 50-lecie uzyskania pierwszego zezwolenia (Zezwolenie nr 366/K/69 na posiadanie i używanie amatorskiej radiostacji klubowej kategorii pierwszej).
40.rocznica pierwszej QSO RTTY w Polsce


Pierwsza w Polsce łączność emisją RTTY została przeprowadzona pomiędzy stacjami SR1PBW i Y23NE w dniu 19 grudnia 1980 roku o godzinie 18:58 UTC w paśmie 3.5 MHz.

Dla upamiętnienia 40-stej rocznicy tego wydarzenia w dniach od 01 października do 31 grudnia 2020 r.. będą pracowały stacje okolicznościowe 3Z40RY, HF40RY, SN40RY, SO40RY, SP40RY, SQ40RY.

Za łączności z w/w stacjami można uzyskać dyplom okolicznościowy SP1PBW 40. ROCZNICA PIERWSZEJ ŁĄCZNOŚCI RTTY W POLSCE.

Wydawcą dyplomu jest Zachodniopomorski Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców oraz Klub Krótkofalowców PZK SP1PBW.

Regulamin dyplomu można znaleźć TUTAJ


Sławek SP1DOZ

Zdrowych Spokojnych Świąt!
Najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne:
Merry Christmas - C рождеством! - Maligayang Pasko - Joyeux Noël - Feliz Navidad - Feliz Natal - Buon Natale - Frohe Weihnachten - God Jul - Vrolijk kerstfeest - めりーくり すます - عيد ميلاد مجيد Spokojnych Świąt!
HF0BW

Z okazji 100-tnej rocznicy Bitwy Warszawskiej członkowie klubu SP1PBW pracują pod znakiem HF0BW. Największa aktywność będzie w miesiącu sierpniu 2020 roku. 12BZ wchodząca w skład 12SDZ nosi imię gen. broni Józefa Hallera. Stąd aktywność ze Szczecina i na karcie QSL obraz czołgu Renault FT model 1917.

Te czołgi przyjechały z Francji transportem kolejowym za gen.Hallerem. W Internecie więcej informacji.

73 de Waldek SP1DPA

ARLHS

Z powodu działań podjętych przez rządy krajowe i lokalne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa Wuhan (znanego również jako 2019-nCoV), który powoduje niebezpieczną chorobę COVID-19, ARLHS, LLC nie popiera wiosennych aktywności (2020 Spring Lights), aby nie zachęcać nieustraszonych aktywatorów, do opuszczenia domów. ARLHS to i tak całoroczna działalność, więc możemy to nadrobić później… mam nadzieję, że w miesiącach letnich.
Komunikat 01.06.2020
Od północy 01.06.2020r. rozpoczynają się Dni Aktywności SP1 reaktywowane przez Wiesia SP1EG i ZOT PZK. Ogólnie jak najwięcej łączności ze wszystkimi stacjami. Regulamin był wielokrotnie publikowany. Oprócz tego przypominam, że nasza częstotliwość klubowa w paśmie 2m to 145275. Wszyscy członkowie klubu dysponujący możliwością pracy w paśmie 2m proszeni o ustawienie jako swojego kanału wywoławczego 145275. Stacja klubowa SP1PBW też będzie miała ustawiony kanał 145275 jako wywoławczy jak tylko ktoś będzie w pomieszczeniu. Na razie nie ma oficjalnego otwarcia klubu jak było wcześniej. Czekamy na karty QSL od SP1QY i wtedy podam harmonogram kiedy ktoś będzie w klubie w celu odebrania kart QSL. Na razie musimy się trzymać reżimu max 3 osoby w pomieszczeniu w tym samym czasie. W przyszłym tygodniu będę w klubie 1 i 4 czerwca. Niestety nie mogę podać dokładnego czasu dzisiaj. Na razie w klubie nic nowego. Czekamy na
karty QSL od SP1QY.

Waldek SP1DPA.
DNI AKTYWNOŚCI SP1
Zachodniopomorski Oddział Terenowy PZK w Szczecinie oraz Klub Krótkofalowców Wyspy Wolin - SP1PKW w Wolinie
serdecznie zapraszają do udziału we współzawodnictwie DNI AKTYWNOŚCI SP1.
Regulamin "Dni Aktywności SP1"
Współzawodnictwo ma na celu aktywizację stacji SP1 i polega na nawiązaniu jak największej ilości łączności w dniach aktywności (liczą się wszystkie łączności).
Organizatorzy: Zachodniopomorski Oddział Terenowy PZK w Szczecinie oraz Klub Krótkofalowców Wyspy Wolin - SP1PKW w Wolinie.

Termin: 01.06.2020 godz. 00:00 GMT - 07.06.2020 godz. 23:59 GMT (zawsze pierwszy pełny tydzień czerwca).
Pasma i emisje: zgodnie z warunkami zezwolenia.
Kategorie:
A - stacje indywidualne posiadające prefiksy: SP1, SQ1, SN1, SO1, 3Z1 i HF1.
B - stacje klubowe i inne stacje nie mające w prefiksie cyfry 1 ale pracujące z terenu województwa zachodniopomorskiego.
C - pozostałe stacje ( polskie i zagraniczne ).
D - nasłuchowcy

Punktacja:
- każde QSO - 1 pkt.

Wyłącznie elektroniczne wersje logów w formacie ADIF należy przesyłać na adres: dni.aktywnosci@wp.pl
Termin nadsyłania dzienników upływa w dniu 15 czerwca 2020 r.
Wszystkie stacje, które przeprowadziły minimum 15 poprawnych łączności (stacje zagraniczne minimum 5 łączności) otrzymają dyplom uczestnictwa w formacie pdf.
Zwycięskie stacje w kategoriach A, B i D otrzymają dodatkowo puchary.
Warunkiem przyznania pucharu jest udział co najmniej 5 zakwalifikowanych uczestników w danej kategorii.
Z tą samą stacją można przeprowadzić łączność w tym samym dniu innym rodzajem emisji lub na innym paśmie.
Takie same warunki dotyczą nasłuchowców – należy dokonać nasłuchów co najmniej 15 stacji z prefiksami SP1, SQ1, SO1,SN1,HF1 lub 3Z1.
Obowiązuje wyciąg z logu przesłany na adres organizatorów.
Decyzja komisji współzawodnictwa jest ostateczna.
Współzawodnictwo zostanie rozliczone do dnia 30 września 2020 r. a wyniki opublikowane w periodykach krótkofalarskich oraz umieszczone na stronie https://www.sp1pkw.j23.eu i ZOT PZK.
Komisja współzawodnictwa Dni Aktywności SP1 : SP1MVG SP1O SP1EG
Manager dyplomowy współzawodnictwa - SP1DOZ
Powodzenia!.
STAY AT HOME (MRASZ)
Węgierskie Towarzystwo Radioamatorskie (MRASZ) ogłasza aktywność radiową w okresie zagrożenia wirusem:
Celem jest podnoszenie świadomości na temat zagrożenia epidemią i promowanie znaczenia pozostania w domu, aby jak najszybciej położyć kres tej sytuacji kryzysowej. Należy nawiązać łączność z następującymi 5 stacjami, których dwie ostatnie litery składają się na słowa STAY AT HOME:
HG20ST, HG20AY, HG20AT, HG20HO, HG20ME.
Z każdą stacją należy się skontaktować w dwóch różnych, dowolnie wybieranych trybach w dowolnym krótkofalowym amatorskim paśmie radiowym.
Aktywność rozpoczęła się 15 kwietnia i zakończy się 15 maja o godzinie 24.00.
Info na stronie: www.mrasz.org.
STAY AT HOME
Witam Kolegów!
Siedzimy w większości w domach więc jest okazja do większej aktywności przy radio. Aktualnie jest kilka aktywności wartych uwagi:
1. Activity Group of Belarus zaprasza wszystkich do udziału w Dniach Aktywności nowymi emisjami cyfrowymi. Aktywność w dniach 18-19 kwietnia 2020 od północy do północy (48 godzin). Dozwolone emisje to: JT65 + JT9 + FT8 + T10 + JS8CALL. Oprócz emisji JS8CALL pozostałe obsługuje jeden program WSJT-X lub JTDX. Najnowsza wersja JTDX jest spolszczona i można ustawić polską wersję językową. Praca na wszystkich pasmach KF (w tym 60m) oraz UKF (50MHz i wyżej). Za przeprowadzenie co najmniej 25 QSO’s specjalny certyfikat. Każda łączność 1 punkt. Normalne łączności – nie podaje się numerów itp. ani nie używa się programu kontekstowego. Więcej szczegółów na stronie: http://ev5agb.com/award/award_actday-digital-18april-2020_e.htm
Można wcześniej wystąpić o członkostwo klubu AGB ale to nie jest konieczne. Klub posiada bogatą ofertę dyplomową obsługiwaną przez program UAC.

2. Krótkofalowcy hiszpańscy w dniach 15-30 kwietnia 2020 realizują akcję dyplomową DIPLOMA AND SPECIAL MEDAL – “IARU 95th ANNIVERSARY” WORLD AMATEUR RADIO DAY
za pracę na pasmach od 160m do 6m różnymi rodzajami emisji ze stacjami używającymi znaków: AM95WARD, AM1WARD, AM2WARD, AM3WARD, AM4WARD, AM5WARD, AM6WARD, AM7WARD, AM8WARD i AM98WARD (AM6 – Baleary, AM8 – Canary, AM9 – Ceuta i Melilla).

3. RSGB HOPE QSO Party.
Seria 90-minutowych zawodów dziennych, które zostały wprowadzone tymczasowo, aby pomóc i wesprzeć radioamatorów, którzy są odizolowani w domu i docenią kontakt z innymi ludźmi.
Ta seria zawodów jest otwarta dla wszystkich uczestników i nie jest ograniczona do członków RSGB, jest przeznaczona tylko dla stałych stacji dla pojedynczego operatora (nie dla stacji obsługiwanych przez wielu operatorów, przenośnych lub alternatywnych) Warunkiem serii jest, aby uczestnicy byli w pełni zgodni ze wszystkimi środkami dotyczącymi Covid-19, które są obecnie stosowane przez władze w miejscu ich stacji. Ta seria nie bierze udziału w Mistrzostwach HF i nie jest powiązana z żadnymi zawodami Klubu Stowarzyszonego RSGB.
Więcej szczegółów na stronie: https://www.rsgbcc.org/hf/rules/2020/rhqp.shtml
Życzę udanych polowań. Do usłyszenia na pasmach lub zobaczenia w klubie po zakończeniu akcji „COVID-19”


Zdrowia i pomyślności, 73! Waldek SP1DPA
Corona Virus
UWAGA

W związku z ograniczaniem kontaktów w celu walki z korona wirusem Klub 12DZ zawiesza do końca marca swoją działalność. Klub SP1PBW w tym czasie będzie zamknięty.
POL041

W sobotę 29 lutego w latarni morskie Świnoujście odbyło się spotkanie krótkofalowców z wyspy Uznam skupionych w radioklubie SP1ZZW oraz krótkofalowców z wyspy Wolin z radioklubu SP1PKW.

W trakcjie spotkania Sławek SP1DOZ przedstawił prezentację na temat działalności Grupy 3Z0LH w ramach programu ARLHS
(Amateur Radio Lighthouse Society) czyli Radioamatorskiego Stowarzyszenia Latarni Morskich.

Od piątku 28.02. do poniedziałku 02.03. czynne były dwie stacje amatorskie: SP0DIG Polskiej Sekcji DIG oraz 3Z0LH, która aktywowała przy okazji światło nawigacyjne POL-041 (Młyny Range Front).

Cykl Słoneczny

Prawdopodobnie nie będziesz musiał długo czekać ... kilka tygodni temu, znaleziono plamy słoneczne w NOWYM CYKLU 25:
https://www.space.com/new-sunspot-solar-cycle-begins.html
a konsensus jest taki, że MAX nastąpi w latach 2023-2025. Zobacz na przykład:
https://www.spaceweatherlive.com/co...5-predictionsforecasts-by-1-the-panel-2-nasa/
W tej chwili zbliżamy się do końca bardzo złych warunków na HF, a do końca roku - być może do późnej wiosny 2021 r. - nastąpi wyraźna poprawa w propagacji HF: przejście od „złej” od czasu do czasu „dość dobrej”, a znacznie później „dobra”. „Doskonała” będzie rzadko - więc nie oczekuj24-godzinnej propagacji na całym świecie na 10m w 2024 r.… I nadal będzie wiele dni kiepskiej propagacji HF w przyszłym roku. Ale będą mniej powszechne.
Załączony wykres stanowi ogólną zasadę tego, czego i kiedy można się spodziewać po tym trendzie w cyklu 25. Przewidywania sugerują podobną wartość SZCZYTU cyklu 25 do cyklu 24, nałożyłem cykl 24 jako bardzo przybliżoną prognozę dla cyklu 25. Czarne rozgraniczenie to 2021 stycznia.
Dla początkujących --- pod koniec jesieni powinniśmy zobaczyć NIEKTÓRE większe szanse na łatwe ścieżki DX-owe na HF i niższy szum nieba. Twoja cierpliwość zostanie nagrodzona!

Wg W1YW.
SP1PBW 50 lat w eterze
NASZE AKTYWNOŚCI
NASZE CERTYFIKATY
NASZE DYPLOMY
Copyright © 2019

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

22,680 unikalne wizyty

Original DAJ Green Theme by: Dustin Baccetti · Ported for PHP-Fusion v6 by: Fuzed Themes · Converted to PHP-Fusion v7 by Kenneth