Strona Klubu SP1PBW  
  Lutego 27 2021 16:35:41  
 
Nawigacja
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 2
Najnowszy użytkownik: sp1mvs
DX CODE
eQSL
CLUBLOG
LotW
HRD LOG
QRZ.COM
LogSP
SP EmComm
SPDXC
DXCOFFEE
STAY AT HOME (MRASZ)
Węgierskie Towarzystwo Radioamatorskie (MRASZ) ogłasza aktywność radiową w okresie zagrożenia wirusem:
Celem jest podnoszenie świadomości na temat zagrożenia epidemią i promowanie znaczenia pozostania w domu, aby jak najszybciej położyć kres tej sytuacji kryzysowej. Należy nawiązać łączność z następującymi 5 stacjami, których dwie ostatnie litery składają się na słowa STAY AT HOME:
HG20ST, HG20AY, HG20AT, HG20HO, HG20ME.
Z każdą stacją należy się skontaktować w dwóch różnych, dowolnie wybieranych trybach w dowolnym krótkofalowym amatorskim paśmie radiowym.
Aktywność rozpoczęła się 15 kwietnia i zakończy się 15 maja o godzinie 24.00.
Info na stronie: www.mrasz.org.
STAY AT HOME
Witam Kolegów!
Siedzimy w większości w domach więc jest okazja do większej aktywności przy radio. Aktualnie jest kilka aktywności wartych uwagi:
1. Activity Group of Belarus zaprasza wszystkich do udziału w Dniach Aktywności nowymi emisjami cyfrowymi. Aktywność w dniach 18-19 kwietnia 2020 od północy do północy (48 godzin). Dozwolone emisje to: JT65 + JT9 + FT8 + T10 + JS8CALL. Oprócz emisji JS8CALL pozostałe obsługuje jeden program WSJT-X lub JTDX. Najnowsza wersja JTDX jest spolszczona i można ustawić polską wersję językową. Praca na wszystkich pasmach KF (w tym 60m) oraz UKF (50MHz i wyżej). Za przeprowadzenie co najmniej 25 QSO’s specjalny certyfikat. Każda łączność 1 punkt. Normalne łączności – nie podaje się numerów itp. ani nie używa się programu kontekstowego. Więcej szczegółów na stronie: http://ev5agb.com/award/award_actday-digital-18april-2020_e.htm
Można wcześniej wystąpić o członkostwo klubu AGB ale to nie jest konieczne. Klub posiada bogatą ofertę dyplomową obsługiwaną przez program UAC.

2. Krótkofalowcy hiszpańscy w dniach 15-30 kwietnia 2020 realizują akcję dyplomową DIPLOMA AND SPECIAL MEDAL – “IARU 95th ANNIVERSARY” WORLD AMATEUR RADIO DAY
za pracę na pasmach od 160m do 6m różnymi rodzajami emisji ze stacjami używającymi znaków: AM95WARD, AM1WARD, AM2WARD, AM3WARD, AM4WARD, AM5WARD, AM6WARD, AM7WARD, AM8WARD i AM98WARD (AM6 – Baleary, AM8 – Canary, AM9 – Ceuta i Melilla).

3. RSGB HOPE QSO Party.
Seria 90-minutowych zawodów dziennych, które zostały wprowadzone tymczasowo, aby pomóc i wesprzeć radioamatorów, którzy są odizolowani w domu i docenią kontakt z innymi ludźmi.
Ta seria zawodów jest otwarta dla wszystkich uczestników i nie jest ograniczona do członków RSGB, jest przeznaczona tylko dla stałych stacji dla pojedynczego operatora (nie dla stacji obsługiwanych przez wielu operatorów, przenośnych lub alternatywnych) Warunkiem serii jest, aby uczestnicy byli w pełni zgodni ze wszystkimi środkami dotyczącymi Covid-19, które są obecnie stosowane przez władze w miejscu ich stacji. Ta seria nie bierze udziału w Mistrzostwach HF i nie jest powiązana z żadnymi zawodami Klubu Stowarzyszonego RSGB.
Więcej szczegółów na stronie: https://www.rsgbcc.org/hf/rules/2020/rhqp.shtml
Życzę udanych polowań. Do usłyszenia na pasmach lub zobaczenia w klubie po zakończeniu akcji „COVID-19”


Zdrowia i pomyślności, 73! Waldek SP1DPA
Corona Virus
UWAGA

W związku z ograniczaniem kontaktów w celu walki z korona wirusem Klub 12DZ zawiesza do końca marca swoją działalność. Klub SP1PBW w tym czasie będzie zamknięty.
POL041

W sobotę 29 lutego w latarni morskie Świnoujście odbyło się spotkanie krótkofalowców z wyspy Uznam skupionych w radioklubie SP1ZZW oraz krótkofalowców z wyspy Wolin z radioklubu SP1PKW.

W trakcjie spotkania Sławek SP1DOZ przedstawił prezentację na temat działalności Grupy 3Z0LH w ramach programu ARLHS
(Amateur Radio Lighthouse Society) czyli Radioamatorskiego Stowarzyszenia Latarni Morskich.

Od piątku 28.02. do poniedziałku 02.03. czynne były dwie stacje amatorskie: SP0DIG Polskiej Sekcji DIG oraz 3Z0LH, która aktywowała przy okazji światło nawigacyjne POL-041 (Młyny Range Front).

Cykl Słoneczny

Prawdopodobnie nie będziesz musiał długo czekać ... kilka tygodni temu, znaleziono plamy słoneczne w NOWYM CYKLU 25:
https://www.space.com/new-sunspot-solar-cycle-begins.html
a konsensus jest taki, że MAX nastąpi w latach 2023-2025. Zobacz na przykład:
https://www.spaceweatherlive.com/co...5-predictionsforecasts-by-1-the-panel-2-nasa/
W tej chwili zbliżamy się do końca bardzo złych warunków na HF, a do końca roku - być może do późnej wiosny 2021 r. - nastąpi wyraźna poprawa w propagacji HF: przejście od „złej” od czasu do czasu „dość dobrej”, a znacznie później „dobra”. „Doskonała” będzie rzadko - więc nie oczekuj24-godzinnej propagacji na całym świecie na 10m w 2024 r.… I nadal będzie wiele dni kiepskiej propagacji HF w przyszłym roku. Ale będą mniej powszechne.
Załączony wykres stanowi ogólną zasadę tego, czego i kiedy można się spodziewać po tym trendzie w cyklu 25. Przewidywania sugerują podobną wartość SZCZYTU cyklu 25 do cyklu 24, nałożyłem cykl 24 jako bardzo przybliżoną prognozę dla cyklu 25. Czarne rozgraniczenie to 2021 stycznia.
Dla początkujących --- pod koniec jesieni powinniśmy zobaczyć NIEKTÓRE większe szanse na łatwe ścieżki DX-owe na HF i niższy szum nieba. Twoja cierpliwość zostanie nagrodzona!

Wg W1YW.
80 rocznica złamania kodu Enigmy

Nasi rodacy z Anglii przygotowują aktywność radiową z okazji 80-rocznicy przełamania kodu Enigmy*.
Aktywność od 1 lipca do końca sierpnia 2019 r.
Znaki i grafik aktywności:
GB80ENI 01.07 - 28.08.2019 - ops: Krzysztof, M0AXH and Berni, G0IDA
GB4ENI 29.07 - 25.08.2019 - op. Karol, G0UNU
GB2ENI 15.07 - 11.08.2019 - op. Krzysztof, M0AXH

de SP1JRF
RTTY SPDX Contest
W nadchodzący weekend rusza kolejna edycja RTTY SPDX Contest. Rozpoczęcie zawodów w sobotę 27 kwietnia 2019 r. o godz. 12:00 UTC, zakończenie w niedzielę 28 kwietnia 2019 r. godz. 12:00 UTC. Regulamin na stronie https://pkrvg.org/strona.spdxrtty.html.

Zapraszamy do udziału w zawodach i życzymy dobrej zabawy.
FT4 Contest mode

Nowy, szybszy, bardziej przyjazny dla zawodów tryb cyfrowy pojawi się za kilka dni w wersji beta. Deweloperzy WSJT-X twierdzą, że poważna praca nad nowym protokołem FT4 rozpoczęła się wkrótce po rundzie FT8 Roundup, która odbyła się 1 - 2 grudnia. Celem był tryb, który mógłby konkurować w rywalizacji z RTTY, przy jednoczesnym zachowaniu wielu zalet FT8 .
„W ciągu ostatniego miesiąca grupa wolontariuszy przeprowadzała testy FT4 w eterze” - ogłosiła w tym tygodniu Grupa Rozwoju WSJT-X: Joe Taylor, K1JT; Steve Franke, K9AN; i Bill Somerville, G4WJ. „Wczesne testy były bardzo udane i pomogły nam podjąć szereg ważnych decyzji projektowych. Wierzymy, że FT4 spełni oczekiwania zgodnie z przeznaczeniem. ”
Twórcy twierdzą, że wkrótce FT-4 będzie gotowy do testowania. Zgodnie z dokumentacją FT4 jest eksperymentalnym trybem cyfrowym zaprojektowanym specjalnie do rywalizacji radiowej. „Planujemy zamieścić pakiety instalacyjne do pobrania dla WSJT-X w wersji 2.1.0-rc5 (wersje -rc są tak zwanym oprogramowaniem kandydującym do wydania) w poniedziałek, 29 kwietnia” - podała Grupa Rozwoju. Dokument FT4 Protocol for Digital Contesting zawiera:
• Instrukcje dotyczące instalowania WSJT-X 2.1.0-rc5 i konfigurowania FT4.
• Instrukcja obsługi FT4.
• Podstawowy opis protokołu FT4, modulacji i przebiegu.
• Szczegółowe pomiary czułości dla FT4 w szerokim zakresie symulowanych warunków propagacji.
• Harmonogram nadchodzących sesji testowych.
FT8 DX modeKolegom, którzy pracują emisją FT8 polecam tłumaczenie Piotra SP9TTG zasad pracy w trybie DXmode. Aktualnie z tego trybu w sposób ciągły korzysta stacja HV5PUL z Watykanu pojawiająca się w soboty w paśmie 14090. Sporadycznie używają tego trybu również inne DX-pedycje. Ostatnio 9LY1JM. Proszę czytać informacje dx-owe. Na stronach ekspedycji podawane są informacje o sposobie pracy w tym przyjęte częstotliwość w trybie DXmode. Najczęściej jest to 10130kHz, 14090kHz lub 18095kHz. Artykuł jest na stronie programu WSJTX. Pozdrawiam Waldek SP1DPA
SP1PBW 50 lat w eterze
NASZE AKTYWNOŚCI
NASZE CERTYFIKATY
NASZE DYPLOMY
Copyright © 2019

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

23,796 unikalne wizyty

Original DAJ Green Theme by: Dustin Baccetti · Ported for PHP-Fusion v6 by: Fuzed Themes · Converted to PHP-Fusion v7 by Kenneth